Şeker Hastalarına İnsülinsiz Yaşam Müjdesi.!

AddThis Social Bookmark Button
Şeker hastaları için ümit veren ve ABD’de Human Gene Therapy dergisinin ekim ayı sayısına kapak olan araştırma, Akdeniz Üniversitesi Gen Tedavi Ünitesi Başkanı Prof.Dr. Salih Şanlıoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirldi.
 
TÜBİTAK destekli araştırmada, insüline bağımlı diyabet hastalarının(Tip 1)   birkaç yıl da olsa insülin enjeksiyonsuz yaşamalarına olanak sağlayan “adacık nakli” nin bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar olmadan başarılı olması için deneysel gen ve hücre tedavisi metodunu geliştirildi.
  
 
Yapılan çalışmada, Şanlıoğlu ve ekibi, laboratuvar ortamında ilaç vererek pankreatik beta hücrelerini tahrip ettiği sıçanlarda insandakine benzer bir şeker hastalığı modeli geliştirildi.

Sonra şeker hastalığı oluşturulan sıçanlardan bir kısmına sağlıklı sıçanlardan alınan adacıklar (pankreatik beta hücre kümesi), bir kısmına da "TRAIL" geni nakledilen adacıklar yerleştirildi.

Nakil sonrası gen nakli yapılmayan adacıkların yerleştirildiği sıçanlarda şeker düzeyi kısa süreli olarak normal seviyelere, gen nakli yapılan adacıkların yerleştirildiği sıçanlarda ise çok daha uzun süre kan şeker seviyesi normal seviyelere indirildi.

Gen nakli yapılmış adacıklarla daha uzun süreli kan şeker düzeyinde normalleşmenin sağlanması, nakledilen genin insülin üreten adacıkları alıcı hastanın bağışıklık sistemi hücrelerine karşı koruyabildiğini gösterdi. Gen nakliyle adacıkların hücresel bir tahribattan korunması mümkün olurken, bunu başarmak için nakil sonrasında alıcının kendi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanması gerekmedi.
 
 
 
Kaynak: http://saglik.haber.pro/haber-Seker-hastalarina-insulinsiz-yasam-mujdesi-21400.html
 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile