Kanser yayan gen kontrol altında

AddThis Social Bookmark Button
Bilimciler, kanserin vücutta yayılmasına yardımcı olan ‘saldırgan' bir geni tanımladılar.
Doğu Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu geni bloke edecek doğru ilacın kullanımının, kanserin yayılma süreci olan metastaz aktivitesini engelleyerek bir çok kanser hastalığını önleyebileceğini düşünüyorlar.
WWP2 adlı gen, kanser hücreleri içinde bulunan enzimatik bağlayıcı bir ajan konumunda. Normalde vücutta bulunan ve kanser hücrelerinin yayılımını engelleyen doğal proteinlere saldırarak onları etkisiz hale getiriyor.
Laboratuvar şartlarında yürütülen deneylerde, WWP2’nin bloke edilmesi halinde, doğal yapılı baskılayıcı proteinlerin sayısı adeta bir patlama halinde artmış ve kanser hücrelerini baskı altına alarak yayılmasını önlemiş.
Çalışma ekibinin başındaki Andrew Chantry, yeni yaklaşımın kanser tedavisi açısından son derece önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor, “şu an aşmamız gereken basamak, kanser hücrelerinin içine girerek bu saldırgan geni devre dışı bırakacak bir ilacın geliştirilmesi. Bu oldukça güç fakat gerçekleştirilmesi de imkansız olmayan bir aşama.”
Chantry, önümüzdeki 10 yıl içinde büyük ihtimalle bu tip bir ilacın geliştirilebileceğini ve bu durumda, kemoterapi ve radyoterapi gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin, kanserin yayılmasından endişe duyulmaksızın ana tümörler üzerinde kullanılabileceğinin altını çiziyor. Ekip şu sıralar başka bilimcilerle ortaklaşa bir şekilde, geni bloke edebilecek bir ilacın geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile