Kral mantarı

AddThis Social Bookmark Button
Tıbbi mantar türlerine ilginin her geçen gün arttığı, en çok ilgiyi ise cinsel gücü artırıcı etkisi olduğu iddia edilen ''kral mantarı''nın gördüğü belirtildi.
Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Atmaca, TÜBİTAK'ın desteğiyle 2005 yılından bu yana yapılan ıslah çalışmalarıyla son derece yüksek kalitede tıbbi mantar türleri üretildiğini belirtti.
Tıbbi mantar türlerinin Çin, Hindistan, Japonya ve ABD'de sağlık açısından sağladığı doğal faydaları nedeniyle yemeklik olarak tüketiminin oldukça yaygın olduğunu, Avrupa'da ise daha yeni yeni tanınmaya başlandığını ifade eden Atmaca, Türkiye'de de bu mantar türlerine ilginin her geçen gün arttığını dile getirdi.
Atmaca, ürettikleri tıbbi mantar türleri arasında en büyük ilgiyi Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile Asya'da Çin'in bazı bölgelerinde yetişen ve ''Kral mantarı'' olarak da anılan ''Pleurotus Eryngii'' mantarının gördüğünü ifade etti.
Bu mantar türünün içerdiği afrodizyak özelliği olan bir maddeyle cinsel gücü artırıcı etkisinin bulunduğunu öne süren Atmaca, Kral mantarından günde ortalama 30 kilogram üretim yaptıklarını, ancak son dönemde gelen talebi karşılamakta zorlandıklarını söyledi.
Atmaca, mantara en çok talebin halen güney bölgelerinde Adana ve Mersin ile İstanbul'dan geldiğini, ancak duyuldukça diğer yerlerden de talep gelmeye başladığını ifade ederek, '' Yeni tanındığı için mantarı yiyen, memnun kalan diğerine haber veriyor'' dedi.
altaltalt


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile