Bilgisayar oyunu ile acılar önleniyor

AddThis Social Bookmark Button
ABD'de tedavi sırasında bir bilgisayar oyununun sanal gerçekliğine dalan yanık hastaları, acılarını daha az hissediyor.
Seattle kentindeki Washington Üniversitesi Harborview Yanık Merkezi'nde uygulanan tedavi yöntemi amacıyla geliştirilen üç boyutlu video oyunu yanık hastaları için acıdan kaçış olanağı sunuyor.
Sanal dünyaya tam anlamıyla dalabilmek için bir kask ve gürültü kesici kulaklıklar takan hastalar, ağrılı tedavi ile tüm görüntü ve sesleri kesmiş oluyorlar.
Profesör Hunter Hoffman and Profesör David Patterson tarafından geliştirilen "SnowWorld" adlı basit ve sıradan video oyunları gibi çok fazla konsantrasyon gerektirmeyen bilgisayar oyununda, hastalar, karadam, iglo, mamut ve penguenler gibi çeşitli objelere kartopu atıyorlar.
Penguen vurulduğunda donuyor, ikinci kez vurulduğunda patlıyor. Bunun gibi birçok aksiyon, hastanın başka birşey düşünmesini engelliyor ve acısını unutmasını sağlıyor.
Hastaların beyinlerinin sanal gerçekliğe girdikleri sırada, bazı bölgelerde beyin faaliyetinin yüzde 50 azalması dolayısıyla acı hissinin iyice azaldığını kaydeden araştırmacılar, bilgisayar oyunu için buz ve kar dünyasının özellikle seçildiğinin ve ateşin yanıklarını anımsatmamasının amaçlandığının altını çizdiler.
SnowWorld adlı tedavi amaçlı oyuna, aralarında New York, Hawai, Kopenhag ve Hollanda'dan birçok hastane ilgi gösteriyor.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile